DELTAKLUB
ul. Gałczyńskiego 26,
09-400 Płock
tel. 24 366 53 66
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Inauguracja z cuchnącym wątkiem w tle

Podczas IV inauguracji DELTAKLUBU w auli Jagiellonki spotkali się uczestnicy, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i organizatorzy projektu edukacyjnego. W pierwszej części, tradycyjnie,  każda z grup, które uczestniczą w projekcie, zaprezentowała swoją wiedzę. Grupa matematyczna rozwiązywała zadania w kontekście zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciel grupy fizycznej z fascynacją opowiadał o rodzajach silników, a najliczniejsza grupa chemiczna postawiła na wybuchowe efekty specjalne.

 

Po prezentacjach, odczytaniu listu od Prezydenta Miasta Płocka i wręczeniu dyplomów nowym uczestnikom, na scenę wkroczył znany z telewizyjnego ekranu Wiktor Niedzicki, fizyk, propagator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium. Jego wykład dotyczył dosyć cuchnącego zagadnienia - mianowicie brudu i jego historii. Wprawnym głosem doświadczonego dziennikarza opowiadał o tajemnicach higieny królów i greckich uczonych, tłumaczył między innymi dlaczego tak głośno anonsowano Króla Słońce, czyli Ludwika XIV. Na jego dworze były tysiące dzieł sztuki, dwa tysiące dworzan i ani jednej toalety! Fetor był tak nieznośny, że co jakiś czas cały dwór przenosił się do innego zamku, by wywietrzyć unoszące się w powietrzu osobliwe "aromaty". Słynny zatem okrzyk "Król idzie!", nie był wezwaniem do oddania pokłonu władcy, a ostrzeżeniem dla załatwiających za kotarami swoje potrzeby fizjologiczne gości. W ten sposób dbano o królewską wrażliwość estetyczną...

 

Mocny temat wykładu inaugurującego kolejny rok niech będzie zapowiedzią mocnych (w pozytywnym sensie) wrażeń na zajęciach w DELTAKLUBIE.