DELTAKLUB
ul. Gałczyńskiego 26,
09-400 Płock
tel. 24 366 53 66
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Wakacje z robotami

 

Blisko 40 młodych pasjonatów nowoczesnych technologii wzięło udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu "Wakacyjne roboty". Uczniowie podstawówek i gimnazjów z Płocka i okolic samodzielnie wykonywali między innymi układy mechatroniczne, sterowali diodami LED i programowali roboty potrafiące czytać kolory.

 

Za oknem upał, wakacyjne słońce daje się we znaki, a kilkudziesięciu uczniów zamiast wyruszyć nad wodę, spędza czas przed komputerem. W dodatku przy pełnej aprobacie zachwyconych rodziców. Świat stanął na głowie? Nie, to tylko "Wakacyjne roboty", czyli zajęcia zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA, finansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Przez tydzień uczniowie klas IV, V i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów poznawali tajniki robotyki - uczyli się podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych, technik oprogramowania oraz rozwiązania problemów projektowych; Korzystali przy tym m.in. z zestawów mechatronicznych AbiDuino oraz robotów Edison i Hobbot.


Zajęcia prowadził Adam Jurkiewicz – haker edukacji, absolwent kursów Massachusetts Institute of Technology z języka programowania Python.


Poniżej I część relacji z zajęć napisana przez prowadzącego.

 

To będzie mini reportaż – bo chyba 3 lub 4 wpisy dopiero pozwolą pokazać mi całość, która wydarza się właśnie w Płocku, w Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, w projekcie:


Wakacyjne roboty

 

organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA. Zostałem zaproszony do poprowadzenia zajęć z dziećmi – utworzyliśmy 2 grupy, w każdej po około 20 dzieciaków, klasy 4-6 SP oraz gimnazjum.

 

Na zajęciach postanowiłem pokazać dzieciakom następujące elementy:

 

  • System Operacyjny Linux
  • Oprogramowanie Scratch dla Arduino
  • Oprogramowanie Arduino IDE
  • Minecraft PiEdition
  • Język programowania Python
  • układy mechatroniczne Abi Duino
  • roboty Ozo Bot oraz ZUMO motors
  • mikrokomputer RaspberryPi

 

Grupa 4-6 SP wykonuje przede wszystkim układy mechatroniczne, steruje diodami LED, tworzy oprogramowanie w Scratchu.

IMG 20160629 105126

 

Pomysły czerpię z materiałów Strategie Wolnych i Otwartych Implementacji – dostępnych dla każdego na licencjach Creative Comomns. Kto chce, może je pobrać ze strony CyfrowejSzkoły.

 

arduino ksiazka

 

Dla uczniów przygotowuje schematy połączeń kabelków korzystając z oprogramowania Open Source Fritzing:

 

3 diody swiatla skrzyżowania bb

 

Układy wyglądają imponująco – diody mrugają, można sterować ich zachowaniem z klawiatury. Dzieci uczą się algorytmiki oraz tego, w jaki sposób można sterować urządzeniami podłączonymi do komputera.

 

IMG 20160629 134713

 

Przykład kodu oprogramowania w Scratch dla Arduino to:

 

s4a temp mcp led rgb kod


Poza tym wszystkim dzieciaki programują też roboty – poprzez kolorowe linie… OzoBot jest robotem, który potrafi czytać kolory i dzięki odpowiednim sekwencjom możemy nim sterować – bardzo ciekawe rozwiązanie dla młodszych dzieci. Mała poprawka: dziewczyny zwróciły mi uwagę, że nazwały go Edzio i mam o tym napisać.

IMG 20160629 113905

ozo rysunki


Jak uważacie – czy to ciekawe zajęcia? Dzieci sobie chwalą – oto krótkie wideo.